המדינה מרעילה את יהודיה

“הבשר המוברח” מיו”ש: הפקחים הונחו להעלים עין

לחצים של הממשל האמריקאי, של מתאם פעולות צה”ל ביהודה ושומרון ושל ארגונים בינלאומיים הם שעמדו מאחורי הכנסת הבשר המזוהם למסעדות ולחנויות בישראל במשך שנים. ממידע שהגיע ל’מקור ראשון’ ול-nrg עולה כי שיקול מדיני גרם לממשלות ישראל להתיר להכניס תוצרת של מפעלי בשר פלסטיניים ביו”ש לתחומי הקו הירוק, בידיעה שהבשר אינו עומד בתקני בריאות הציבור. 

“עצמו עיניים במודע”, טוען פקח הבקיא בפרטים, “הייתה הנחיה, אך נאמר לשוטרים ולפקחים לא לאכוף אותה. באופן רשמי ההיתר היה להכניס את הבשר למפעלים במזרח ירושלים, אך למעשה מרגע שחצו את המחסומים לא הייתה כל מניעה להגיע איתו למערב העיר, לבית-שמש ולתל-אביב”. הנוהג נפסק רק לאחרונה בעקבות החלטה של שר החקלאות, אורי אריאל, שסירב להמשיך ולהעלים עין מהתופעה. הסירוב הזה גרר את חשיפת התופעה בימים האחרונים של הבשר המוברח. 

צילום: דוברות המשטרה

בשר מוברח צילום: דוברות המשטרה

מהמידע ומהמסמכים שהגיעו ל’מקור ראשון’ עולה כי במשך שנים הסכימו כל רשויות הממשלה הנוגעות בדבר לאפשר את הכנסת הבשר, מטעמים מדיניים. מדובר בראש ובראשונה במשרדי החקלאות והבריאות, אף שעדכונים הועברו גם לראש הממשלה ולשרי הביטחון והחוץ שכיהנו בישראל מתחילת העשור. 

כך למשל, במסמך רקע שכתב לפני שנתיים המנכ”ל הקודם של משרד החקלאות, רמי כהן, נכתב כי “ביוני 2010, לפי החלטת משרד הבריאות, הסתיים תוקפו של ההיתר. לאחר פנייה של גורמים מטעם מתאם הפעולות בשטחים ומשרד החוץ, וקבלת עמדתם של שר הביטחון ושר החוץ (אהוד ברק ואביגדור ליברמן – א”כ) שיש לאפשר את המשך הייבוא משיקולים מדיניים, ניתנה הנחיה לא לאכוף את האיסור על ייבוא מזון מעובד מן החי משטחי הרש”פ”. כמו כן נכתב במסמך שההנחיה המאפשרת הכנסת בשר “הוארכה מעת לעת”. 

ארגונים בינלאומיים התחייבו לסייע לפלסטינים לבנות מערכת פיקוח שתעמוד בתקנים המקובלים. המאמץ אכן הביא לשיפור מסוים, אך הבשר עדיין היה רחוק מהסף הנדרש להבטחת בריאות הציבור. הפלסטינים אף אמרו במהלך השיחות שאינם מוכנים לקבל תכתיבים תברואתיים מישראל, וסירבו לחתום על הטפסים ברשויות הבינלאומיות המסדירות סחר במוצרים מן החי. באפריל 2014, למשל, כתב כהן ש”הרשות הווטרינרית ברש”פ עדיין אינה עומדת באמות המידה הנדרשות להסמכה על פי התקנים בינלאומיים. יש צורך בתקופת זמן נוספת להביא לשיפור משמעותי בפיקוח הווטרינרי ברש”פ”. 

צילום: אדי ישראל

קיבל שלושה מכתבים בנושא מהאלוף מרדכי. אורי אריאל צילום: אדי ישראל

עם כניסתם למשרד החקלאות למדו השר אריאל והמנכ”ל שלמה בן-אליהו ש”השירות הווטרינרי ומשרד הבריאות לא מרוצים” מההסכמות בעניין ייבוא הבשר, וש”מבחינה מקצועית אין מקום לאפשר את הכנסת המוצרים, וההסכמה ניתנה עקב פניית גורמים מדיניים” – כך נכתב במסמך מאוגוסט 2015. בהנחיית אריאל נבחן הנושא מחדש, ובמהלך הבדיקה הגיעו למשרד החקלאות פניות חוזרות ונשנות של האמריקאים ושל מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, להמשיך להתיר את העברת הבשר למזרח ירושלים, אף שלא עמד בתקינה הנדרשת. 

בשלושה מכתבים ששיגר האלוף מרדכי בחודש שעבר למשרד החקלאות הוא ביקש להמשיך להתיר את שיווק הבשר בנימוקים מדיניים, ובראשם החשש שהרשות הפלסטינית תחרים את ישראל. בתגובה כתב לו המנכ”ל בן-אליהו: “פגיעה בריאותית באזרחי ישראל מול הטיעון שהרש”פ תחרים אותנו בלתי מתקבלת על הדעת. מערכת ההסכמים בין הצדדים מאפשרת לישראל למנוע סכנה בריאותית, ובמכתבך אין מועד ברור ותוכנית עבודה שתביא לתוצאה של עמידה בתקנים”. הוא הבהיר כי לנוכח הכשל הווטרינרי, לא תותר עוד הכנסת הבשר הפלסטיני לישראל למרות הלחצים הכבדים. 

נוסף ללחצים של אלוף מרדכי, גם הממשל האמריקאי דרש כאמור מישראל להמשיך בהכנסת הבשר לתחומי המדינה. הנושא עלה בהרחבה בחודש שעבר בפגישה בין הנספח הכלכלי של ארה”ב בישראל ובין צמרת משרד החקלאות. חמישה מנציגי השגרירות השתתפו בפגישה, שנמשכה שעתיים וחצי ורובה הוקדש לעניין הבשר הפלסטיני. 

השר אריאל חשף אתמול בריאיון בגלי צה”ל קורטוב מהלחצים שספג. לדבריו, הוא אמר “לנציג של מעצמה גדולה מאוד” ש”כשאתם תהיו מוכנים להכניס את הבשר הזה לוושינגטון, אנחנו נסכים להכניס אותו לתל-אביב”. 

משגרירות ארצות הברית בישראל נמסר אמש בתגובה: כי “השגרירות לא לחצה על איש בסוגיה”. מלשכת מתאם הפעולות בשטחים נמסר כי אנשים “פועלים עם משרד החקלאות למול נציגי הרשות הפלסטינית על מנת להסדיר את התקינה והסטנדרטים הנדרשים על פי משרד החקלאות. כל ניסיון לטעון אחרת הינו מופרך מהייסוד”.

From NRG, here.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.